Yeni Nokia Telefonlar: N72, N73 ve N93

Olabildiğince yeni çıkan cep telefonlarını haber vermekten kaçınmaya çalışıyorum, zaten yeterince çok haber sitesi var. O zaman bunlar ne diyorsanız okumaya devam edin.

Birkaç hafta öncesinden beri beklenen yeni Nokia‘lar birkaç gün önce resmi duyuruyla tanıtıldı. O zamana kadar gizlice çekilmiş fotoğrafları sağa sola yayılan model beklendiği üzere Nokia N73 olurken iki de hiç duyulmamış ve bence beklenmeyen model geldi: Nokia N72 ve Nokia N93.

Teknik özelliklerine bakmak isteyenler için adres belli: http://www.nokia.com/nseries/. Benim bahsedeceklerim biraz daha ne olup bittiğini, nelerin yeni nelerin halen aynı olduğuna dair olacak. İşte telefonlar:
Nokia N72

Nokia N72

N72’de dikkati çeken ilk şey bir siyah bir de pembe modelin olduğu. Nokia RAZR’ın başarısından esinlenmiş olsa gerek ki N70’ten teknik özellikler açısından ciddi farklılık göstermeyen bir telefonu RAZR renklerinden eksik kalanlarla çıkarmayı tercih etmiş. Kardeşi N70’ten başlıca farkı WCDMA şebekeleri desteklememesi. Bunun sonucunda ön taraftaki kameraya da gerek kalmamış. Beraberinde gelen hafıza kartı 128MB’a çıkarken işletim sisteminin S60 3rd Edition olmaması ise hayal kırıklığı. Nokia 6680 ve 6681/6682’yi biliyorsunuz. İşte N70 ve N72 arasında da benzer bir ilişki var: 3G’ye ihtiyacı olmayan ancak tasarımda yenilik arayanlar için.

Nokia N73Nokia N73

Enterprise yani E Series’in en ince modelini biliyorsunuz, E60. İşte bu model onun N-Series’deki açılımı olmuş. Her şey, evet kızılötesine kadar her şey, var. 2.4 inch’lik QVGA ekranı, ince, iddiasız ancak şık tasarımı, radyosu, Carl Zeiss lensli 3.2 megapixel kamerası vs. Bu telefon muhtemelen 6600’ın gördüğü düzeyde ilgiyi görecek ilk N serisi cihaz olacak. En iyi değil ama en yaygın olacağı, İngilizce söylenişiyle “mainstream” model bu olacak gibi.

Nokia N93Nokia N93

Her Nokia tanıtımında bir tane ilgi uyandıracak, lokomotif modelle karşılaşıyoruz. İşte bu tanıtımın en etkileyici modeli bu: Nokia N93. Daha önce duyurulan Nokia N92‘ye göre artıları olduğu kadar eksileri de var. Kasa biraz daha kalınlaşırken ekran ufalmış. 2.8 yerine 2.4 inch’lik ekran kullanılırken renk sayısı da 16 milyon renkten 65 bin renge inmiş. Bunlar tabii DVB-H performansı açısından kötü etkenler olabilirdi, DVB-H desteği olmadığı için bunu konuşmamıza gerek de yok. SD yuvası yerini miniSD’ye bırakırken kamerada kayda değer bir değişiklik yaşanmış: 2 megapixel’den 3.2 megapixel’e geçerken 3x optik zoom eklenmiş. Video kayıt performansı ise bir cep telefonunda ilk defa VGA yani 640×480 pixel çözünürlükte ve 30 kare/sn hızına ulaşmış. Bunun anlamı şu: DVD’ye yakın kalitede video kayıt imkanı ilk defa Nokia N93’le gelecek. Bunların üzerine WiFi veya kutudan çıkan kablo ile görüntüyü direk TV’ye aktarmak mümkün ki sevgili dostum Uğur’la “Bravia’nın WiFi ve DVB’lisi mi yoksa normalini mi almalı?” diye düşünürken karşımıza çıkması da kaderin bir cilvesi olmalı.

Üçü de farklı amaçlara yönelik üç kaliteli ve şık telefon. Özetlemek gerekirse: Nokia N93 çok satmayacak da olsa Nokia’nın çok megapixel kameralı Samsung cep telefonlarıyla zedelenen prestijini biraz olsun toparlayacak gibi gözüküyor. Nokia N73 ise N serisinin bir sonraki hit ürünü olacak. Son olarak küçük kardeş Nokia N72 ise işlevde yenilikten çok tasarımda yenilik sunan bir model ve kendini şık bir telefonla ifade etmek isteyenlerin seçimi olacak.