Nokia telefonlar için OTA ve USB ile yazılım güncellemesi!

Nokia Telefon Guncelleme Yazilimi

Son dönemde en çok sorulan soruyu hatırlayalım: “telefonumun yazılımını nasıl güncellerim?

Bugüne kadar bu sorunun cevabı Nokia telefon sahipleri için “ancak yetkili servislerde” idi. Bugün farklı olan ne derseniz.. Nokia kısıtlı da olsa yeni nesil telefonlarının bir kısmı için evde yazılım güncelleme(firmware update) işlemini mümkün kılan bir uygulama yayınladı.

Öncelikle bunun ne anlama geldiğini anlatayım. Bildiğiniz üzere cep telefonlarının ekranında gördüğünüz o görüntülerin ardında bir “bilgisayar programı” var. Tekni konuşmak gerekirse bu bir gömülü sistem yazılımı veya işletim sistemi. İşte bunun adı yaygın olarak “firmware” yani bir “aygıt yazılımı”(sözlük anlamı olarak bellenim de geçiyor).

Bu işletim sistemi ya da yazılımı güncellemek bilgisayarınıza Winamp’ın yeni sürümünü yüklemek ya da diskinizi biçimlendirip(format atıp) baştan Windows/Linux vs. kurmaya benzemiyor. Bunun sebebi bu gömülü yazılımın güncellemesi sırasında sorun yaşanabilecek olması ve bu pek çok kullanıcı için çözümsüz bir problem. Tabii ki Nokia da bunu istemiyor ve bunu emin ellerde, güvenilir teknik servis görevlilerince yapılmasını uygun görüyordu.

Yanlış bilgilendirme, en sevmediğim şeylerden biridir. Bu nedenle bunun asla ve asla evde yapılamaz bir işlem olduğunu düşünmeyin. Sony Ericsson, Siemens, I-Mate gibi farklı markalar, ürünlerinin kullanıcılar tarafından güvenli bir şekilde güncellenmesine izin veriyor. Tüm ürünleri olmasa da bazı ürünlerde bu her zaman mümkündü.

Neyse, fazla dağılmadan sokaktaki her iki telefondan birinin markası olan Nokia’nın özellikle son 1 yıl içinde çıkmış kayda değer modellerinin yazılımını evde güncelletmeye imkan tanıması, son dönemde yaptığı en beklenilmez hareketlerden biri oldu benim için.

Desteklenen telefonlardan bahsetmek gerekirse, telefonların bir kısmı standart paketten çıkan kablo ile güncellenebilen modeller ki bunlar: N70, N72, 6630, 6680, 6681, 6682. Bu telefonların ortak özelliği aynı donanım ve yazılım platformu üzerinde çalışıyor olmaları. Hepsi S60 2nd Edition’ın FP1 ve ağırlıklı olarak FP2 sürümlerini kullanıyor. Bunların dışında da son dönemde dikkat çeken bir S40 telefon olan Nokia 6131 var ve bu cihazın yazılımı direk telefonu İnternet üzerinden güncelleniyor.

Açıkçası Nokia 6131 elimde yok, bu yüzden bunun adımlarını vereceğim web sitesinden okuyabilir ve oradan yükleyebilirsiniz. Tabii tecrübelerimi paylaşmam için adresime gönderilecek bir Nokia 6131’e hayır demeyeceğimi peşinen söyleyim :-)

Nokia 6630 ile ilgili deneyimlerimi ise bir sonraki yazıda paylaşacağım için beni bu deneyin kobayı olarak görebilirsiniz. O zamana kadar eğer kendiniz deneyecekseniz şunları unutmayın:

  • Yazılım güncellemesinde dahili hafıza tamamen silineceğinden rehberiniz, takviminiz, notlarınız, bunlarla beraber temalar, hafızada yüklü uygulamalar da tarihe karışacak.
  • Güncelleme esnasında telefonunuzun pilinin dolu oldugundan ve şarj aletinin telefonu şarj ediyor olduğundan emin olun. Pil, kablonun sağlam takılı olması, elektrik kesintisi olmaması gibi etkenleri garantileyin.
  • Bütün bunlara ve dahası sitede yazılanlara dikkat edecekseniz bu işe kalkışın. Ve unutmayın, bu Nokia’nın ilk defa gerçekleştirdiği bir işlem ve yaşayacağınız sorunların tek çözümü yetkili servis olabilir.

Meraklılar için uyarılarımı ve sitedeki uyarıları dikkate alarak girip telefonları için yazılım güncellemesi çekebilecekleri adres aşağıda. Güle güle kullanın.

Güncelleme konusunda ek:

Bu yazıyı yazdıktan hemen sonra zaten bilgisayarıma indirdiğim güncelleme uygulamasını çalıştırdım. Kurulum kısa, güncelleme çok uzun sürdü. Bazen “acaba koptu mu bağlantım?” demedim değil ancak 1 saat 5 dakika sonunda kurulum bitmiş ve Nokia 6630’um en yeni yazılımla kullanıma hazırdı.

Dil konusunda kaygısı olanlara bir bilgi: çekilen güncelleme sanırım telefonun orjinal dil paketine sadık kalıyor. Kullandığım telefon Türkiye’den alınmış garantili ve faturalı bir cihaz. Türkçe dil seçili açıldığında içimin rahatladığını söylemem gerek.

İzlediğim adımları özetlersek:

  1. Telefonun “Organizer” bölümünden “Hafıza” uygulamasını kullanarak tüm telefon hafızasını yedekledim.
  2. Telefonumu şarja ve kablo ile bilgisayara bağladım.
  3. Güncelleme programını çalıştırıp birkaç defa “next” dedim.
  4. İşlem bittiğinde telefon açıldı. Ayarlarını yaptım ve aldığım yedeği geri yükledim.

Güvenlik için telefonu Outlook ile senkronize etmiştim ancak, bu işlemi tekrar etmeme gerek kalmadan bütün uygulamalarımla beraber telefonum tekrar kullanıma hazırdı.

Çok uzun sürmesinin nedenini bilmiyorum. Uygulamanın duyurulmasının ilk günü olduğu için sunucularda bir yoğunluk oluşmuş olabilir. Türkiye ile bağlantı problemi olabilir. Sebep ne olursa olsun uygulamanın her adımı oldukça uzun sürüyor ve bu yüzden size de tavsiyem animasyon takılmadığı sürece beklemeniz.

[Link: Nokia Telefon Güncelleme Uygulaması]