iPhone hakkında her şey

Güncelleme: iPhone’un video incelemesini trafik bu sayfaya geliyor diye buraya da ekledim. Eğer tam ekran izlemek istiyorsanız ben ilgili butonu çalıştırana kadar Teknosohbet.TV’den izleyebilirsiniz. Ayrıca iPhone 3G ile ilgili tüm detaylar şu adreste: iPhone 3G, iPhone 2.0 Yazılım Güncellemesi ve Yeni Apple Oyuncakları

iPhone, 2,5 ayda 1 milyon 250 bin adet satan ve Steve Jobs adıyla tanınan pazarlama dahisinin son ürünü. Türkiye’de ise satışa sunulmadığı halde yaklaşık 8 bin kişi tarafından kullanıldığı söyleniyor ki satın almak ve Türkiye’de kullanılır hale getirmek için gereken ekstra çabayı hesaba katarsanız hiç de azımsanamayacak bir miktar.

Bu yazıyı standart bir inceleme yazısı olarak değerlendirmeyin, bu konuda uzmanlaşmış ve benden çok daha uzun zaman ayırarak videolar çeken, fotoğraflar veren pek çok site var. Benim sizinle paylaşmak istediğim daha çok bu geçen 40 gündeki deneyimim olacak ki kafanızda soru işareti kalmasın. Önce satın alma macerasından başlayalım isterseniz.

iPhone nereden ve nasıl satın alınır?

Bir kere şunu kafanıza sokun: iPhone satın almak bir Nokia N95 satın almak gibi kolay değil. Eğer aşağıdaki işlemler canınızı sıkıyorsa gidin bir N95 satın alın, kafanız rahat etsin. Yok ille de iPhone diyrosanız satın almak için iki yolunuz var:

 • iPhone’un resmi olarak satıldığı ülkelerden birinden temin etme şansınız varsa, mağazadan satın aldığınız telefonu kendi imkanlarınızla kırmanız mümkün(bu bilgi sürekli değişiyor, 1.1.2 yazılımlı iPhone’lar şu an kırılamasa da 1-2 aya kalmaz kırılacaktır, merak etmeyin) Güncel iPhone 8GB fiyatları ve operatörleri şöyle:
  • ABD’de AT&T fiyatı 399$
  • İngiltere’de O2 fiyatı 269£
  • Almanya’da T-Mobile 399€
  • 29 Kasım 2007 itibariyle Fransa’da 699€

ABD, İngiltere ve Almanya’da satılan iPhonelar SIM kilidiyle geliyor ve sadece satıldıkları operatörün SIM kartıyla kullanılabiliyor. Sadece Fransa’da satılacak iPhone’lar yerel kanunlar gereği SIM kilitsiz olarak satılacak. Bu SIM kilidi ve aktivasyon konusuna ise daha sonra değineceğim.

 • Diğer alternatif ise çoğunuza daha çok uyacaktır: Ebay, GittiGidiyor, Sahibinden, Nevaria gibi e-ticaret sitelerinden kırılmış olarak almak. Bu durumda genellikle 150-200$ kadar ekstra ücret ödemeniz gerektiği gibi (telefon 550$ civarına geliyor) genellikle telefonun IMEI numarasını kendi adınıza kaydetmek için son 1 yıl içinde yurtdışına çıkış yapmış bir pasaporta da ihtiyaç duyuyorsunuz.

Kaçak bir telefon almanın riskleri her zaman var, IMEI numarasının klonlamada kullanılması da bunların en başında geliyor. Zaten garantisi şu an için burada geçerli olmayacağından güvenilir bir satıcı bulmak için genel kuralları uygulamanızda yarar var.

iPhone aldık, nasıl kırarız? Jailbreak, Activation, SIM Unlock nedir?

Bu konularda çok konuşmayı sevmiyorum zira yasallığı çok “gri” bir konu. O yüzden neyi nasıl yapacağınızı bana sormayın, Büyük G her şeyi biliyor zaten.

Kutusu açılan her iPhone’un ilk şarjı sırasında ekranında “cihazı iTunes’a bağlayıp etkinleştirin” yazıyor. Bu işlemi yapmadığınız sürece kontratınız başlamadığından AT&T ya da X operatörüne 1 kuruş bile vermiyorsunuz. Bundan sonra kapalı bir sistem olarak iPhone’unuzu kullanabilirsiniz.

Bir şekilde satın alıp Türkiye’ye getirdiğiniz iPhone’da ise sırasıyla şu işlemleri yaptırmanız gerekiyor:

 • Jailbreak: Kapalı bir sistem olan iPhone’un tüm dosya sistemine erişebilmenizi ve 3rd party uygulama yükleyebilmenizi sağlayan işlem. Detayları için bu konuyla ilgili vereceğim tek adres olan www.jailbreakme.com‘a bakabilirsiniz.
 • Activation: Bir nevi Windows etkinleştirmesi olarak düşünebilirsiniz. Jailbreak edilmiş bir iPhone’unuz varsa onu yine Google’dan bulacağınız uygulamalarla etkinleştirmeniz gerekiyor.
 • SIM Unlock: Bu işlem de Avea, Turkcell, Vodafone SIM kartlarının takıldığında çalışmasını sağlayan işlem. Bunun için ücretsiz yazılımlar olsa da ben size ücretli versiyonunu kesinlikle öneriyorum. Teknik detaylara girmeden şunu söyleyebilirim: ücretli çözüm şu an için en başarılı olanı ve sadece 40-50$lık bir harcamayla uzun vadede başınızın ağrımamasını garantiye almış olursunuz.
 • YouTube Unlock: Normal şartlar altında etkinleştirme işlemi YouTube uygulamasını da etkinleştiriyor. Sizin izlediğiniz yoldan gidince YouTube’u ayrıca etkinleştirmeniz gerekecek. Bununla ilgili yamayı AppTap Installer’da bulabilirsiniz.

Bu işlemleri yaptıktan sonra elinizde AppTap Installer kurulu ve konuşmaya hazır bir iPhone olacak. Size tavsiyem klavyenin otomatik tamamlama özelliğini kapatan KB2 ve bazı 1.1.1 firmware’li cihazlarda EDGE ayarlarınızın silinmesini engelleyen EDGE Settings fix yamalarını kurmanız.

iPhone’la neler yapabiliyoruz/yapamıyoruz?

iPhone’da topu topu 17 adet uygulama var ve hepsine tek ekrandan ulaşıyorsunuz. Bunlarla ilgili kısa kısa notlar geçmek gerekirse:

 • SMS uygulaması mesajlaşmayı konuşma balonlarıyla gösteriyor, çok kullanışlı. Ancak bu noktaya dikkat edin: iPhone ne yazık ki Garanti Bankası, Finansbank ve HSBC’den gelen alfanumerik telefon numaralı (mesela numara yerine BONUS yazan mesajları) alamıyor. Sadece Turkcell’in gönderdiği alfanumerik mesajları alabiliyor olmam ise garip.
 • Takvimi birkaç tıklamayla yeni bir kayıt yaratıyor. Kötü yanı Outlook’taki katılanlar bilgisini almaması. Bunu yapan heralde sadece Windows Mobile cihazlar, yanlışsam düzeltin?
 • Foto galeri ve fotoğraf makinesi iPhone’un ekranının yönüne göre hareket ediyor. Galeri çok kullanışlı ve yaklaşık 4000 fotoğrafı 1GB’a ufaltıp telefona attığı için bugüne kadar çektiğim neredeyse tüm dijital fotoğraflar her zaman yanımda.
 • Yine galeride fotoğrafları kaydırmak veya multi-touch sayesinde iki parmakla zoom hareketi ise herkesin yüzünün şeklini değiştiriyor :)
 • Sıkça sorulan bir sorudur: hayır, iPhone’la video kayıt edemiyorsunuz, fotoğrafları bluetooth’la eşe dosta atamıyorsunuz(sadece email)
 • YouTube, Google Maps, Stocks ve Weather uygulamaları ise bağlantınız yoksa işe yaramayan uygulamalar. Ama eksikleri yok değil: YouTube’da tüm videolar yok, Google Maps Türkiye’deki sokak isimlerinden arama yapamıyor, Stocks’ta IMKB ya da basit de olsa döviz kurları yok(doğal olarak) ve Weather’da yeterli yerel hava bilgisi yer almıyor(Türkiye için)
 • Not defteri de senkronize olmayan programlardan. Yolda lazım olacak kısa bir notu bilgisayarda Outlook’a yazıp N93’üme senkronizasyonla atmayı çok kullanıyordum, benim için önemli bir eksik.
 • Ve MMS. iPhone’la MMS alıp göndermeniz de ne yazık ki mümkün değil. Bunun için halen varsa operatörünüzün webdeki MMS kutusunu kontrol etmeniz gerekiyor.
 • Oyunlar da çok sorulanlar arasında: evet oyun kurabiliyorsunuz ancak şu aşamada kaliteli bir oyun görebilmiş değilim.
 • Safari’ye de değinmeden geçmeyeyim. Safari gerçekten harika bir browser. Hatta takip edenler bilirler, Nokia’nın S60 browser’ından daha hızlı çalışıyor ya da rendering tekniğiyle öyle bir his veriyor. Garanti Bankası’nın Internet bankacılığı servisini tıkır tıkır kullanabiliyor olmak güzel bir duygu.
 • Klavyeye alışmak birkaç gün alabilir, korkmayın. Bilgisayar klavyesinde ortalama 52 wpm hızında yazabilen biri olarak tek parmakla 22 wpm hızında yazı yazabiliyorum. Bence gayet yeterli.
 • Yazı yazmada rahatladıktan sonra sırada MSN sorusu var: evet ApolloIM kurabilirseniz MSN’e bağlanabilirsiniz (Türkçe yazmaya çalıştım, tabii ki kastettiğim Windows Live Messenger)
 • Pil ömrü normal bir kullanımla 2 gün sürüyor. Biraz meraklı biri varsa yanınızda, 3-4 saat içinde pili tertemiz bitirebilir, aklınızda olsun.
 • Müzik ve video izlemek için de harika bir cihaz. Bilgisayarınızaki neredeyse her türlü video’yu Videora iPhone Converter ile çevirebiliyorsunuz. Programın ücretsiz olması da cabası.
 • Cihazla ilgili en kötü şey ise sanırım en ufak MP3 atmak için bile önce iTunes’a müziği eklemek sonra da o parçayı iPhone’un senkronizasyon listesine attıktan sonra senkronize olmasını beklemek. Senkronizasyon çoooook uzun sürüyor.
 • Hazır MP3 demişken son bir de ses ve renklere değineyim. Standart pakete tema kurmanız mümkün değil. Wallpaper da sadece telefonun ana sayfasında, yani zemine sevgilinizin fotoğrafın koyarsanız bunu sadece telefonu açarken görebiliyorsunuz. Bunun dışında SummerBoard ve Customize isimli uygulamalar stabiliteyi zorlasa da sistemin tüm tasarımını değiştirebiliyor. İstediğiniz parçayı melodi yapma şansınız ise ne yazık ki yok (MECCA patch ile mümkün ancak eğer bilgisayarlarla aranız iyi değilse uzak durun)
 • Biraz da geeky kısıma değineyim: iPhone’a BSD Subsystem kurduktan sonra Apache, PHP, Python, OpenSSH gibi tanıdık uygulamalar kurmanız ve telefonunuza SSH/SCP üzerinden erişmeniz hiç de zor değil. Tüm bunlar için AppTap Installer yeterli oluyor. Bu paragrafta anlamadığınız 1den fazla kelime varsa bunların hiç birini kurmayın derim.

Epey biriktirmişim görünüşe göre. Bunların dışında merakınızı cezbeden soruları yorum kısmından paylaşabilirsiniz.

Sence iPhone alalım mı? Nokia N95 8GB/N81 8GB varken varken bu alınır mı? Alayım mı almayım mı?

Ben iPhone’dan memnunum. Problemleri varsa da özellikle Web gezmek için mükemmel olması, tüm fotoğraflarımı yanımda taşıyabilmem, bütün bunları çok pratik ve hızlı yapması açısından iPhone’umu şimdilik değiştirmeyi düşünmüyorum. Zaten teknolojik olarak buna rakip olabilecek düzeyde iki cihaz var: Nokia N81 ve N95. Bunların da benzerlerini yıllardır kullandığım için (son cep telefonum Nokia N93) şimdilik değiştirmeyi düşünmüyorum. Ayrıca açık konuşayım, bu tip sorulardan da çok sıkıldım ve bu tip sorular sorulduğunda rengim hafiften yeşeriyor, damarlarım gözüküyor(Hulk misali). Bunarın hepsinin ortak cevabını da peşinen vereyim: torik.

Sonuç?

Birileri diyordu, “kullanması keyif veren” bir cihaz iPhone ve bir süre daha o animasyonlar, o kayan yazılar eğlenceli gelecek. Şimdi sabırsızlıkla N95 8GB gibi çok daha üstün bir donanımla karşılaştıracağım günü bekliyorum.

Not: iPhone fotoğrafını çekerken sevgili Aydın‘ın kendine balayı hediyesi olarak aldığı Nokia N95 8 GB’la çektim, onun da ön incelemesi birkaç güne burada olacak ;)

Not 2: iPhone Türkiye’de Vodafone ile satılacak. Detayları link: iPhone Türkiye’ye Vodafone’la Giriyor!