Herkes İçin Twitter Rehberi – 1

twitter_logo_header

Bu bir yazı dizisinin parçasıdır. Yazının diğer bölümleri için: Bölüm 1Bölüm 2, Bölüm 3

Öncelikle bazı kavramları yerine oturtmakta yarar var. Twitter‘ın gerçek amacı o an ne olup bittiğini takipçilerinize ve onların üzerinden herkese duyurmak. Bu bilinçle yazmadığınız zaman özel hayatınızın bazı gereksiz detaylarını paylaşmanız olası. Bunu hiç biriniz istemezsiniz (diye umuyorum :-) )

Twitter‘da bir kullanıcıyı takip ettiğinizde ona bir eposta gider ve onu takip edenlerin (followers) listesinde profil fotoğrafınızla yer alırsınız. Aynı şekilde takip ettikleriniz (following) listesinde de o kişinin adı gözükür. Eposta ayarlarından kapatılmadıysa sizinle ilgili birkaç istatistik de gelir, kaç kişiyi takip ettiğiniz, kaç kişinin sizi takip ettiği, kaç tweet‘iniz olduğu gibi bilgilerle beraber. Geri takip etmek ya da teşekkür etmek gibi bir zorunluluğunuz olmadığı gibi tanıdığınız ya da ilginizi çeken paylaşımları olan biriyse takip etmenizde de bir sakınca yok, çekinmeyin.

Twitter‘a bir şeyler yazdığınızda ise sizi takip eden herkesin Twitter sayfasına bu yazdığınız ekleniyor. Bunun güzel yanı gerçek zamanlı olarak(anında) o kişinin sayfasında çıkabilmeniz. Kötü yanı ise sizden sonra bir şeyler yazıldıkça sayfada aşağılara düşüyor olmanız. Bu nedenle peş peşe bir sürü tweet göndermek hoş karşılanmazken arayı fazla açmak da sizin görünürlüğünüzü azaltacaktır.

Bunlar önemli gördüğüm en temel Twitter özellikleri. Bunları öğrendiğimize göre Twitter’da birkaç temel kavram var:

  • Twit, tweet, post: Bu bir kullanıcının yazdığı yazının bu ortamdaki adı. 140 karakterle sınırlı, az ama öz yazmak için gerekiyor.
  • Mention: Eski Twitter‘cılar bilir, bu daha önceleri @reply şeklinde geçiyordu ve Twitter üzerinden herkese açık mesajlaşmanızı sağlıyordu. Hitap etmek istediğiniz kullanıcı adının başına @ işareti koyarak gerçekleştiriliyor. Eğer birine ulaştırmak istediğiniz bir mesaj var ve bu kişiye DM gönderemiyorsanız bu yöntemi kullanıyorsunuz.
  • DM, Direct Message: Bu bildiğiniz mesaj. Mention’dan en önemli farkı mesaj göndereceğiniz kişinin size abone olmuş olmasını gerektiriyor. Avantajı ise sadece ikinizin görebilmesi.
  • Hash Tag, #tag: İşte memleketimizde en az kullanıdığına şahit olduğum bir Twitter özelliği de bu. Hash Tag aslında tüm sosyal paylaşım sitelerinde gördüğünüz tag/etiket konseptinin Twitter’a uyarlanmış hali. Bunları kullanarak yazdığınız içeriği etiketleyebiliyor, daha kolay bulunmasını sağlıyorsunuz. Bu bir konferansa katıldığınızda da kullanılabilir, bir haber yazdığınızda #haber şeklinde etiketlemeyle de olabilir.. Tamamen sizin hayal gücünüze kalmış, yine bir kural yok.
  • Retweet, RT: Twitter kullanıcılarını dinleyen ve izleyen bir servis. Retweet de son dönemde Twitter sisteminin bir parçası olan ancak daha öncesinde de kendine çeşitli Twitter araçlarıyla yer bulan bir fonksiyon. Anlamı bir başkasının twit’ini twit etmek. Örneğin bir arkadaşınız “köprüde trafik çok sıkışık” yazdı. Siz bunu “RT @arkadasinizintwitteradresi köprüde trafik çok sıkışık” olarak paylaşırsanız bunun adı “retweet” oluyor. Peki yeni ne var? Twitter yavaş yavaş kullanıcılarına retweet butonu vermeye ve işinizi Twitter.com üzerinden kolayca çözmenizi uygun görd. Sizde açılmadıysa üzülmeyin, sistem büyük ve zaman alıyor. (Edit: Ben bu yazıyı yazdığımda daha yeni bir özellikti RT butonu.. Bugün ise RT butonu Twitter’ın olmazsa olmazları arasında ve hepinizde açılalı çok oluyor ;) )

İlk bölüm için şimdilik bu kadar bilgi sanırım yeter. Şimdi eğer halen Twitter kullanmıyorsanız hemen Twitter.com‘a girip bir hesap yaratıp eşinizi dostunuzu ve tabii ki beni (twitter.com/burak) takip etmeye başlayın.

Nasıl daha verimli Twitter kullanacağınızı öğrenmek için bir sonraki yazıyı beklemeniz gerekecek :-)

Bu bir yazı dizisinin parçasıdır. Yazının diğer bölümleri için: Bölüm 1Bölüm 2, Bölüm 3